Zamknij okno
Prezentacja

Międzynarodowy Turniej Szachowy Seniorów w prudnickim DPS-ie

W dniu 18 lutego 2009r. w prudnickim Domu Pomocy Społecznej odbył się I Międzynarodowy Turniej Szachowy Seniorów o Puchar Starosty Prudnickiego. Uroczystego otwarcia zawodów w imieniu Starosty Prudnickiego dokonali kierownik PCPR-u w Prudniku Jan Mokrzycki i dyrektor DPS- u w Prudniku Mariusz Półchłopek. Impreza, tak jak i cały Projekt ?Seniorzy w Schengen?, uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013 Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska. W turnieju udział wzięło 6 zespołów, 4 ekipy z Polski i dwie drużyny regionu jesenickiego w Czechach. Stronę Polską oprócz gospodarzy z DPS w Prudniku reprezentowali seniorzy DPS we Wrocławiu z ulicy Mącznej oraz dwa zespoły Domów Dziennego Pobytu z Kędzierzyna-Koźla. W kategorii drużynowej zwycięstwo odniósł Kędzierzyn-Koźle I, natomiast seniorzy z Prudnika uplasowali się na wysokim III miejscu. W składzie DPS w Prudniku znaleźli się: Kazimierz Lisowski (k), Mieczysław Kokoszka i Andrzej Ryjak.

Klasyfikacja drużynowa zawodów: - Kędzierzyn-Koźle I - DPD Jesenik I - DPS w Prudniku - Kędzierzyn-Koźle II - DPS Wrocław - DPD Jesenik II Indywidualnie trzy pierwsze miejsca zajęli zawodnicy z Kędzierzyna-Koźla. Zawody wygrał Arendarski Kazimierz gromadząc 6,5 pkt, drugie miejsce zajął Pietruczuk Roman, natomiast trzecie przypadło Prokopczukowi Antoniemu. Najlepszym prudnickim zawodnikiem okazał się Kokoszka Mieczysław, sklasyfikowany ostatecznie na 5 pozycji z 4 punktami w stawce 19 zawodników. O wysokim poziomie sportowym turnieju świadczyły m.in. kategorie szachowe czołowej piątki od 1800 do 2000. Uroczystego wręczenia pucharów, dyplomów i drobnych upominków dokonał osobiście Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski. Same zawody zostały profesjonalnie przeprowadzone przez znanego w lokalnym środowisku sportowym sędziego szachowego Jana Siekańca.

Turniej szachowy to jedno z wielu działań w ramach realizacji czesko-polskiego projektu socjalnego pn. ?Seniorzy w Schengen?, którego koordynatorami są DPD w Jeseniku i w imieniu Powiatu Prudnickiego DPS z Prudnika. W ubiegłym roku odbyło się już kilka imprez adresowanych do seniorów polsko-czeskiego pogranicza: - Prudnik/6 czerwiec - Konferencja socjalna w DPS w Prudniku i wspólny udział seniorów z DPS Prudnik i DPD Jesenik w XI Wystawie Twórców Ludowych i rzemiosła Artystycznego pogranicza polsko-czeskiego; - Jesenik/19 czerwiec ? Konferencja czeskich i polskich placówek socjalnych inaugurująca Projekt ?Seniorzy w Schengen? w DPD Jesenik; - Opole/4-5 wrzesień ? Wspólny udział DPS w Prudniku i DPD Jesenik w Wystawie Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Opolu; - Jesenik/11 wrzesień ? Olimpiada Sportowa w DPD Jesenik dla seniorów z placówek socjalnych polsko-czeskiego pogranicza; - Rejwiz/14 październik ? Wycieczka krajoznawcza seniorów z Prudnika i Jesenika do Mechowego Jeziorka na Rejwizie, spotkanie edukacyjne dot. legend i baśni regionu czeskich Jeseników; Prudnik/26 listopad ? Polsko-Czeskie Warsztaty Terapeutyczne dla seniorów z DPS Prudnik i DPD Jesenik. Na rok 2009 do realizacji w ramach projektu ?Seniorzy w Schengen? zaplanowano: - DPS Prudnik/18 luty - I Międzynarodowy Turniej Szachowy Seniorów o Puchar Starosty Prudnickiego w DPS w Prudniku; - DPD Jesenik/marzec ? Turniej w rzutkach, spotkanie rekreacyjne o charakterze towarzyskim połączone ze zwiedzaniem Jesenika i okolic; - DPD Jesenik/kwiecień ? Warsztaty terapeutyczne dla seniorów z Prudnika i Jesenika; - DPD Jesenik/maj ? Szkolenie merytoryczne dla pracowników obydwu partnerskich stron z zakresu opieki i aktywizacji seniorów; - DPS Prudnik/maj ? Wspólna wycieczka autokarowa seniorów z Prudnika i Jesenika do Walimia, Książa i Grodna pn. ?Tajemnice XX wieku?; - DPS Prudnik/czerwiec - udział seniorów z DPS Prudnik i DPD Jesenik w XII Wystawie Twórców Ludowych i rzemiosła Artystycznego pogranicza polsko-czeskiego w Prudniku; - DPD Jesenik/lipiec ? wyjazd seniorów z Prudnika i Jesenika na wystawę prac osób niepełnosprawnych do Ołomuńca, zwiedzanie miasta i okolic; - DPS Prudnik/sierpień ? Turniej sportowo-rekreacyjny w DPS w Prudniku pn. ?Olimpiada Seniorów? zakończony corocznym festynem ?Pożegnanie Wakacji 2009?; - DPS Prudnik/wrzesień - Wspólny udział DPS w Prudniku i DPD Jesenik w Wystawie Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Opolu; - DPD Jesenik/październik ? Międzynarodowy Dzień Seniorów w Jeseniku, uroczyste otwarcie miejsca spotkań Klubu Emerytów w Jeseniku; - DPS Prudnik/październik - Wspólna wycieczka autokarowa seniorów z Prudnika i Jesenika do Cieszyna i Krakowa pn. ?Nasze Korzenie?; - DPD Jesenik/Listopad ? Warsztaty terapeutyczne dla seniorów w DPD Jesenik, doskonalenie muzykoterapii w pracy z podopiecznymi. Irena Madera, Małgorzata Nakonieczna
Autorki tekstu są terapeutkami w DPS w Prudniku.

  • d1.jpg
  • d2.jpg
  • d3.jpg

Dodano: Niedziela, 18 Kwiecień 2010r. godz.:21:24.

Powrót do wyboru opisu wydarzenia

Ten odnośnik otworzy się w nowym oknie

Czy chcesz przejść do strony: i otworzyć ją w nowym oknie?


Tak przechodzę lub Anuluj i schowaj okno